Richard Kaljo põhialaks oli puugravüür, mille kõrval viljeles ta ka linoollõiget ja kuivnõela. Valmisid portreed, linnavaated, figuraalkompositsioonid ja aktid. Juba varastes töödes avaldus kunstniku armastus värvikate inimtüpaažide ja kõnekate stseenide vastu. Kaljo varasemad tööd on ekspressiivsed ning kannavad Eduard Wiiralti loomingu mõjutuste märke. Õppis Pallases graafikaerialal, lõpetas selle 1940. aastal. Töötas Tartus vabakunstnikuna ja 1944-1948 Tartu Kunstiinstituudis õppejõuna. Alates 1945. Kunstnike Liidu liige, Eesti NSV teeneline kunstnik.

Vabagraafikaloomingu kõrgaeg oli 1950 aastate lõpp ning 1960 algus. Kaljost kujunes oma aja meisterlikem kõrgtrükitehnikate valdaja, tema teoseis ühinevad toongravüüri varjundirikkus, musta ja valge pinna kontrastsus ja isikupärane kontuur.

Richard Kaljo oli legendaarne raamatuillustraator. Just tema loodud kangelaste kaudu teavad paljud kolme musketäri või lugematul arvul teisi tegelasi. Sellisena, nagu Kaljo neid joonistas, neid ka tuntakse. “Viieteistkümneaastane kapten” on üks Kaljo tuntumaid töid, kus ta võis rakendada oma illustraatorioskuste paremaid külgi. Detailirikkus, seikluslik atmosfäär, tegelaste terav väljajoonistumine, karakterite mitmekesisus, joone peenus. Kaljo saavutab äärmiselt väheste vahenditega – tušš, sulg ja kujutlusvõime – seda, mida enamik teisi ei saavuta sootuks suurema arsenaliga. Kaljo puhul on raske sõnastada, miks tema looming on haaranud nii paljusid ja nii tugevalt. Võib-olla on Kaljo edu pant tema võimes jääda alati iseendaks - korraga nii seiklustest vaimustuvaks poisiks kui ka professionaalseks kunstnikuks.

Huvi korral võtke julgesti ühendust kirjutades jaan@heinsoo.ee või helistades 5012424.

Raamatuillustratsioonid

Oskar Luts "Suvi" William Shakespeare “Kogutud teosed”Jules Verne "Viieteistkümneaastane kapten"Arnold Tulik "Tuhanded tõusid"
Hans Kruus "Sajand lõppes, teine algas"
Alexandre Dumas "Kolm musketäri"Muud raamatudEksliibrised ja kirjanike portreed
Inimesed ja olustikud

Arhitektuur, maastikud ja vabagraafika

Sport

Armeenia

Aktid

Humoorikad joonistused

Sotsrealism