AvalehtKunstnikud

LAPIN, Leonhard

Leonhard Lapin (1947-2022) oli Eesti üks tuntumaid avangardkunstnikke, kes tegutses lisaks kunstile ka arhitektuuri ja kirjanduse vallas. Ta alustas oma loomekarjääri 1960. aastatel ja tõusis kiiresti juhtivaks avangardkunstnikuks, olles samal ajal ka aktiivne organisaator ja teoreetik.

Lapin oli kunstiliikumise Soup ’69 liige ja pälvis rahvusvahelist tähelepanu oma graafikaga, eriti seeriaga, mis käsitles inimese ja masina kokkukasvamist. Ta kasutas erinevaid graafikatehnikaid, nagu tušijoonistus, siiditrükk, sügavtrükk ja litograafia. Lisaks graafikale tegeles Lapin ka maaliga, luues nii akvarell-, guašš- kui ka õlimaale.

Oluliseks osaks Lapini loomingust olid arhitektoonid, millega ta tegeles alates 1970. aastatest. Tema esimene arhitektoon “Monument Tallinnale” valmis 1976. aastal. Just Lapin tõi eesti ja soome keelde sõna “arhitektoon”, mis pärineb vene avangardistilt Kazimir Malevitšilt. Lapini jaoks tähendas arhitektoon tuleviku inimese kodu.

Lapin oli ka aktiivne pedagoog ja mõjutaja, kes andis oma panuse Eesti kunsti- ja arhitektuuriharidusse. Ta oli Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor ja üks “omaruum” mõiste loojaid, mida ta käsitles oma kompositsiooniõpetustes.

Lapini loomingut iseloomustab isikupärane ja emotsionaalne lähenemine. Tema tekstid on küll subjektiivsed, kuid omavad siiski ajaloolist väärtust. Tema töid on eksponeeritud paljudel välisnäitustel ja need asuvad erinevates muuseumides ja erakogudes üle maailma.