“Akt seljavaates”

Signeerimata Akt seljavaates on väga pikantne ja võluv motiiv, mida eesti kunstis on paraku kasutatud harva. Aino Bachi akvatintatehnikas teosed tõmbavad tänu tehnika heale ja isikupärasele valdamisele tähelepanu ka tehnilisele poolele. Kunstnik on siin rõhutanud huvitavas poosis istuva akti siluetti, jättes selle kontrastiks suurekornilise ja varjundirikka taustaga katmata. See võte jätab mulje, justkui oleks naise keha helendav. Osavalt kasutas Bach akvatintatehnika eriomadusi, mis jätavad maheda ning pehme tausta. Naisterahva puhul pole olnud oluline konkreetse portree loomine, vaid sümboli kujutamine. Kergelt allasuunatud pilk ning langetatud pea toovad stseeni intiimsust. Akna tagant paistev maastikulõik rõhutab nii looduse kui inimese ühtekuuluvust, veelgi enam…

Tehnika: Pehmelakk

Mõõtmed: 27×16 cm

Hind: 900 

Laos

SKU: G0006
Kategooria:

Võta meiega ühendust

Jaan Heinsoo
Kuraator

Nimi
This field is hidden when viewing the form
Aino Bach (1901–1980) alustas oma kunstiõpinguid „Pallases“ 1923. aastal esmalt Nikolai Triigi maaliklassis, ent jätkas neid peale kolmeaastast pausi 1930. aastal juba Ado Vabbe graafikaateljees, mille lõpetas 1935. aastal.
​Aino Bachi loomingu üheks kõrgajaks peetakse 1930ndate lõpuaastaid. Sellesse perioodi jääb ka 1937. aastal koos abikaasa Karl Liimandiga ette võetud õpireis Pariisi, kus Tartus õpitu prantsuspärane suunitlus sai veelgi tugevama kinnituse ja vormis kogu tema edasist loomingut. ​1930ndate lõpu kõrval nimetatakse tema teiseks hiilgeajaks 1950ndate teist poolt. Mitmes lehes tuli nüüd välja Bachi oskus edasi anda õrnust ning pehmust. Selle perioodi üks tuntumaid töid oli akvatinta- ja kuivnõeltehnikas “Akt”, mille maaliline mõju oli võrreldav meistri 1930. aastate akvatintadega. Sõjajärgses karmis vaimses õhkkonnas oli Bach esimesi kunstnikke, kes selle igihalja teema poole taas julges pöörduda. Töölisnaiste, magava lapse ja paljude illustratsioonide kõrval valmis 1958 krestomaatiline akvatinta, selgvaates “Akt”. Boris Bernstein käsitles Aino Bachi loomingut “poeetilise utoopia” võtmes. Just aktijoonistamisele, kunstniku ja modelli suhtele ehitas Mark Soosaar 1978 üles oma portreefilmi Aino Bachist.

Veel teoseid samalt kunstnikult (BACH, Aino)

Kunstigalerii teised teosed